Laseroterapia wsyokoenergetyczna
przewodnik po terapii

Słowo LASER jest akronimem wyrażenia Light Amplification by Stimulated Emmission of Radiation, który można przetłumaczyć jako wzmocnienie światła poprzez wmuszoną emisję promieniowania. Lasery niskoenergetyczne wykorzystywane są od dawna w fizykoterapii. Efekty ich działania zostały udowodnione w wielu pracach naukowych a należą do nich: poprawa mikrokrążenia, pobudzenie angiogenezy, wzrost amplitudy potencjałów czynnościowych włókien nerwowych, wzrost aktywności enzymów, zmiany w potencjale błon komórkowych, zmiany w wydzielaniu neuroprzekaźników, hormonów i kinin.
Ze względu na szerokie spektrum działania laser można stosować do leczenia schorzeń w medycynie sportowej, ortopedii, reumatologii, neurologii, dermatologii, laryngologii, stomatologii oraz kosmetologii.

Lasery wysokoenergetyczne


Rozwój technologiczny przyczynił się do stworzenia urządzeń emitujących światło laserowe o dużo większej mocy, które są bezpieczne dla pacjenta i pozwalają uzyskać znacznie lepszy i trwalszy efekt zabiegowy. Takie lasery nazywa się laserami wysokoenergetycznymi - pozwlają one uzyskać moc nawet do 50 razy większą niż lasery tradycyjne (niskoenergetyczne).
W laseroterapii wysokoenergetycznej najczęściej wykorzystywane są lasery o długości fali z zakresu 800 – 1100 nm. Najczęściej wykorzystywane wartości to 810 nm i 980 nm.
Promieniowanie o długości 810 nm pozwala na głęboką penetrację obszaru zabiegowego, jest silnie pochłaniana przez cytochromy, zawarte w mitochondriach każdej komórki. Powoduje to aktywację łańcucha oddechowego i zapoczątkowuje procesy zwiększające produkcję ATP. Ponadto światło laserowe wpływa stymulująco na pobudzenie syntezy enzymów, co wiąże się z uzyskaniem efektów biostymulacyjnych niezależnie od działania termicznego.
Promieniowanie o długości 980 nm dla odmiany jest silnie pochłaniana przez wodę, co powoduje wzrost temperatury tkanek. Dzięki temu uzyskuje się zwiększenie metabolizmu, wzrost rozciągliwości włókien kolagenowych, zwiększenie przepuszczalności błon biologicznych a także szybkie działanie przeciwbólowe.

Wyżej wymienione efekty wywołują w tkankach działanie:
 • przeciwbólowe
 • przyspieszające resorpcję płynów wysiękowych
 • przyspieszające regenerację tkankową
 • zwiększające elastyczność tkanek miękkich okołostawowych i blizn
 • zmniejszające napięcie mięśni

W związku z tym lasery wysokoenergetyczne doskonale nadają się w:
 • schorzeniach reumatycznych
 • zmianach przeciążeniowych i zwyrodnieniowych mięśni i stawów
 • stanach pourazowych
 • terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych

Sesja zabiegowa


Przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadzamy wywiad z pacjentem w celu wykluczenia przeciwwskazań oraz badamy obszar zabiegowy aby dokładnie określić lokalizację schorzenia - w tym celu wykorzystujemy badania obrazowe USG, MRI, TK, RTG - oraz ewentualne występowanie punktów bolesnych.
Seria zabiegów powinna wynosić od 5 do 15, a nawet 20. Ilość sesji terapeutycznych jest uzależniona od postępów leczenia. W stanie podostrym lub pierwsze 3–5 zabiegów powinno się wykonywać w miarę możliwości codziennie. Kolejne zabiegi lub zabiegi w stanach przewlekłych można wykonywać do drugi dzień.
Zabiegi laseroterapii wysokoenergetycznej można łączyć z polem magnetycznym niskiej częstotliwości czy elektroterapią. Stosowanie z ultradźwiękami, polem elektromagnetycznym wielkiej częstotliwości, promieniowaniem IR czy okładami cieplnymi jest niewskazane ze względu na charakter termiczny w/w zabiegów.
W związku z działaniem przeciwbólowym, zmniejszającym napięcie układu mięśniowo-powięziowego, zwiększeniem elastyczności tkanki łącznej lasery wysokiej mocy są doskonałym czynnikiem fizykalnym przygotowującym do terapii manualnej blizn i tkanek miękkich okołostawowych.


Skutki uboczne


Zabiegi mogą wywołać zaburzenia w postaci podwyższenia lub obniżenia progu wrażliwości w miejscu terapii, w miejscu wykonywania terapii może pojawić się rumień ale zjawisko te ma charakter przejściowy, w miejscu wykonywania terapii mogą pojawić się wybroczyny.

Korzyści związane z zastosowaniem terapii laserem wysokoenergetycznym:
 • niezwykle dokładne celowanie w określony obszar terapeutyczny oraz głębokość tkanki
 • silne działanie przeciwbólowe bez konieczności stosowania farmakoterapii
 • możliwość uniknięcia interwencji chirurgicznej i wiążącego się z nią ryzyka
 • wysoce pozytywne wyniki kliniczne, długotrwałe efekty

Kliknij w KONTAKT i umów się na wizytę